Hvitserk & Eventyrreiser er Norges ledende arrangør av aktive opplevelser, eventyrlige reiser og krevende ekspedisjoner
Fottur | Høye fjell
 

Kilimanjaro + Mount Meru = Twin Peaks

På denne spesielle turen kombinerer vi to av Afrikas høyeste fjell, og du har god sjanse for å nå opp på begge! Først på programmet står en bestigning av Mount Merus topp på 4566 meter.

Fjellet ligger i hjertet av Arusha National Park ca 40 km sydvest for Kilimanjaro. Efter denna turen er vi godt akklimatiserte for forsøket på å nå ytterligere en topp – Kilimanjaro (Kibo) och Uhuru Peak på 5895 meter, Afrikas høyeste punkt och verdens høyeste frittstående fjell.

Det er en forutsetning å være godt akklimatisert for å nå toppen av Kilimanjaro, da 5895 meter er en anselig høyde som man bør ha respekt for. Er du glad i å gå fjellet gir disse to toppene innholdsrike og varierte dager med fantastisk utstikt og hyggelig turfølge.

Å bestige Mount Meru før toppforsøket på Kilimanjaro gir stor merverdi til reisen. Mount Meru er en vulkan och klassifiseres fortsatt som aktiv, men det er lenge sidan den hadde et omfattende utbrudd. Fjellet regnes som det femte høyeste i Afrika og har en fascinerande geologisk historie. For mange tusen år sidan ble Meru sprengt istykker med ett utbrudd og store deler av vulkanens masse forsvant. Fra å ha vært en konformet vulkan fikk den sin nåværende form som kan sammenlignes med en hestesko. Det høyeste punktet ligger på fjellets vestre side og kan nåes som en fottur. Dyrelivet er rikt (det finns blant annet leopard i området) og fjellet er betydelig mer urørt sammenlignet med Kilimanjaro.

Med ett par tusen høydmeter i bena er vi klare for å starte vandringen opp mot Uhuru Peak på 5895 meter, Afrikas høyeste punkt og verdens høyeste frittstående fjell (dvs uten tilhørighet til en fjellkjede). Toppen ble besteget for første gang av en lokal guide, Johannes Kinyala, som inngikk i tyskeren Hans Meyers expedisjon 1889. Hans Meyer regnes i mange sammenhenger fortsatt som ”førstebestiger”. Kilimanjaro består egentlig av tre vulkantopper der Kibo er den høyeste.

Når vi bestiger Kilimanjaro kommer vi til å gå gjennom fem ulike klimasoner. Pga beliggenheten nær ekvator strekker vegetasjonen seg helt opp til 4500 meters høyde. I de nedre delene er det en steppelignende vegatasjon, mellon 1300–3000 meter går vi gjennom tropisk regnskog, og over 3000 meter blir det mer steppelignende igen. På omkring 4500 meters høyde går vi inn i et ”månelandskap” med steinheller og lavafelt med løs sand og grus. Vi kommer også å gå gjennom områder med rester av isbre. Denne er derimot i ferd med å forsvinne i raks takt på grunn av den globale oppvarmingen.

I løpet av turen opplever vi en fantastisk fauna og flora og beveger oss gjennom mange ulike typer biotoper og klimasoner. Det er en enestående tur for dem som har stor interesse for natur og vilje til å nå høyt til topps.

Ønsker du å forlenge reisen med safari eller badeferie i Det Indiske Hav, ordner vi gjerne det. Ta kontakt for program- och prisförslag.

Guide/Turleder

Liten gruppe fra Norge med håndplukket, norsk, erfaren høydeguide fra Hvitserk.


SKANDINAVISK GRUPPE OG GUIDE/TURLEDER
Dagbok Høydeguide fra Hvitserk & Eventyrreiser Seven summits

Større kart