Går vi på ski inn er det 200 km på ski med pulk. Det krever litt trening, men er snilt i forhold til våre Grønlandskryssinger. Skiseilingen ut krever tidligere erfaring.
Fakta om turen
Vi inviterer til en obligatorisk briefing, utstyrsprat og treningshelg i god tid før avreise. Guiden vil lede denne briefingen. Dette blir en helg i området rundt Oslo eller et sted til fjells - avhengig av snøforhold og hva som viser seg mest praktisk. Du vil treffe dine turvenner og Hvitserks guide.
Hver deltaker vil bli vurdert, og vi forbeholder oss retten til å avvise deltakere etter dette. I løpet av en slik helg gir vi deg alt vi kan klare å formidle av tips, råd og erfaringer.
Denne ekspedisjonen krever at du trener systematisk over tid på de to tingene som gjelder: Å gå på ski og trekke noe tungt etter deg. Som deltager skal du også kunne andre vesentlige ting før dvi drar: Sette opp fjelltelt i vind og fyre opp og koke på primus.
Hvitserk legger stor vekt på sikkerhet. Vi har med navigasjonsutstyr, nødpeilesender, satellitt-telefon, div. medisiner, tau og sikringsutstyr i forhold til de krav en slik tur måtte stille. I tillegg har vi de nødvendige tillatelser der er pålagt f.eks. søk-og redningsforsikring som dekker uthenting ved alvorlig skade/sykdom m.v.
Vi legger opp våre turer slik at vi ikke utsetter oss for uønsket risiko. På denne turen vil vi hele tiden ha nærhet til hverandre, og hvis en uforutsett situasjon skulle forekomme – vil vi raskt være tilstede. Vi har 24t beredskap hjemme mens vi er på tur. Lege/sykepleiere er til enhver tid beredt til å assistere våre guider pr telefon. I tilleg har vi gode, lokale kontakter som vil kunne være med på å løse en floke.
Hvitserk står for alt fellesutstyr som sikkerhet, navigasjon, reparasjonsverktøy, medisiner, telt, primuser, kokekar og pulker. Vi stiller i tillegg med egne gode og romslige telt. Vi mener at det er viktig med gode telt på en slik tur der det blir mange timer i soveposen hver natt.
De som melder seg på turen vil få en utførlig personlig utstyrsliste før avreise, og denne går vi nøye gjennom på gruppemøtet før avreise.
Vi går/kjører inn til Dye II, en nedlagt Amerikansk radarstasjon 200 km inne på innlandsisen. Ellers er Grønland, både naturen, kulturen og turen en attraksjon i seg selv.
Vi bor på enkelt hotell på Vestkysten, og 2 personer i romslige 3-manns telt på isen.
Mai er normalt en stabil måned værmessig med gode forutsetninger for fin seiling/kiting mot vest ut fra isen.
Ta kontakt med ditt legesenter for ytterligere informasjon om vaksinasjoner. Vi anbefaler www.reiseklinikken.no.
Du må ta en grundig legesjekk før turen. Gjør legen oppmerksom på at det dreier seg om en ekspedisjon med fysiske anstrengelser og langt utenfor allfarvei. Vi krever at alle utfyller et helseskjema og at dette attesteres av legen.
Hvitserk & Eventyrreiser har den obligatoriske: Search And Resque (SAR) - Søk - og redningsforsikring, inkludert i vår pris. Denne dekker lete- og redningsaksjon/utflyvning inne på isen – til nærmeste sykehus. Deretter tar din egen syke og ulykkesforsikring over.
Vi tar forbehold om endringer i priser. Dag til dag programmet er veiledende og endringer kan forekomme. Vi viser forøvrig til vårt påmeldingsskjema og våre generelle reisevilkår.





















