Eventyrjenterfestival 2018 med Hvitserk & Randi Skaug

 

NÅR:  21. - 24.  juni 2018
HVOR: Naustholmen, Steigen

Bli med Hvitserk til Randi Skaug sin eventyrøy Naustholmen i Steigen for en helg fylt med morsomme aktiviteter, hyggelige mennesker og fantastiske omgivelser. Festivalen ble arrangert første gang i 2015 og er et samarbeid mellom Hvitserk og eventyrjente Randi Skaug som eier og driver Naustholmen. Tilbakemeldingene fra tidligere festivaler har vært strålende, deltagerne kom hjem med ny kunnskap og nye turvenner.

Det vil bli "destinasjon ukjent" dagstur til et spennende sted, kurs i padling, føringstur over Nordskottraversen, seiltur med Fembøring, midnattspadletur, klatretur med Tshering som har vært hele 7 ganger på Everest, felles middag med skatter fra havet, konsert og masse mer. Festivalen bærer navnet Eventyrjenter, men gutta er velkommen de også om de tør og vil. Dette er en festival både for deg som er helt nybegynner og deg som er erfaren og har lyst å klatre, padle eller gå på tur på egenhånd.

Inkludert i festivalpasset er transport til/fra øya fra Nordskot, en flott Naustholmenbuff fra Brynje, felles festmiddag på lørdag, foredrag fredag og lørdag, morgenyoga og flere andre gratisaktiviteter. For de som sover inne er frokost og matpakke inkludert. For de som sover i telt eller hengekøye fra Ticket to the Moon må dette fikses på egenhånd.

Foto: Thomas Horgen 

Billettpris avhenger av hvordan du vil bo. Kjøp festivalpass først og legg deretter til ønskede aktiviteter og overnattingsalternativer. Legg merke til at de ulike kursene foregår samtidig. Det er altså ikke mulig å delta på flere kurs i løpet av en dag. Det er lagt opp til at alle skal rekke foredrag, konsert og middag. For alle som bor i telt er felles middag inkludert på lørdag, alle andre måltider må du ordne selv. Det er matbutikk på kaien på Nordskott og vi anbefaler alle om å handle der for å støtte det lokale næringslivet. Bor du inne eller i svevetelt er frokost inkludert i prisen.

TORSDAG 21. JUNI 2018

Kl. 1935 Ankomst Nordskot med Hurtigbåt Transport til Naustholmen med skjærgårdsjeep.
Registrering og utdeling av Naustholmenbuff.
Innsjekking for de som bor inne og oppsetting av telt for de som velger det.
Grillen er varm. Kjøp et ferdig måltid med hvalkjøtt, salat og bulgur (må forhåndsbestilles på Billetto.no)
eller ta med egen grillmat. Puben er åpen.
Kl. 2100 Velkomst rundt bålet
Kl. 2200 Deltakerinfo. Møt guiden din for morgendagen og få info om hva du skal ha med, når dere drar og møt de andre i gruppa.

 Foto: Marthe Jørgensen 

FREDAG 22. JUNI 2018

Kl. 07.30 Morgenyoga ute med Ingerid Grimsæth og hav og fjell rundt oss
Kl. 08.15 Frokost – selvorganisert (de som har kjøpt inneovernatting eller sveveteltovernatting spiser i hovedhuset)
Kl. 9 – 16 Velg mellom heldags eller halvdags aktiviteter (se egen oversikt nedenfor)
Kl. 17.30 Middag – lag selv eller kjøp mat på forhånd
Kl. 19.00 Deltakerinfo
Kl. 19.30 Foredrag med Randi Skaug og Tshering Pande Bhote
De kom fra hver sine ytterpunkter i verden, ei bondejente fra Ringerike og en fattiggutt fra Himalaya.
En tilfeldighet førte dem sammen ved foten av Everest. Takket være Tshering kom de til toppen sammen.
En inspirerende og rørende historie.
Kl. 22 Midnattssolopplevelser

Foto: Thomas Horgen 

LØRDAG 23. JUNI 2018

Kl. 07.30 Morgenyoga ute med Ingerid Grimsæth og hav og fjell rundt oss
Kl. 08.15 Frokost – selvorganisert (de som har kjøpt inneovernatting eller sveveteltovernatting spiser i hovedhuset
Kl. 9 – 16 Velg mellom heldags eller halvdags aktiviteter (se egen oversikt nedenfor)
Kl. 16 – 17 Kule ned, skravle og bli kjent. Puben åpner.
Kl. 17 SUP-konkurranse. Vinn et Helsporttelt.
Kl. 18.30 Foredrag med Mats Grimsæth
Tenåringen Mats så på livet som håpløst. Så tok han fram kameraet, flyttet i seilbåt og seilte til Nord-Norge.
Nå er han yngste skipper som har seilt rundt Svalbard og lever av det han liker best – foto og seiling.
Kåring av den kuleste lua og beste hengekøyecampen
Kl. 2000 Cermaqs bugnende sjømatbord servert av den verdenskjente kokken Roderick Sloan. Bare å glede seg!
Kl. 2200 Deltakerinfo for neste dag
Kl. 22.30 Intimkonsert med Gutta på butikken
Kl. 23.00 Tenning av St.Hansbål. Hygge i fjæra.

  Foto: Thomas Horgen 

SØNDAG 25. JUNI

Kl. 0800 Laaaang frokost eller stupe uti det med aktiviteter fra tidlig morgen
Kl. 0900 Dagens aktiviteter (se nedenfor – noen heldags og noen halvdagsaktiviteter)
Kl.1500 Naustholmens legendariske fiskesuppe er klar. Må forhåndsbookes for de som vil ha.
Dere spiser når dere dukker opp, roer ned og pakker. Teltbadstuen er varm.
Kl. 1600 Avslutning på kaia og kåring av årets Instabilde
Kl. 1615 Skjærgårdsjeepene begynner å kjøre over til Nordskot
Kl. 1745 Hurtigbåten går fra Nordskot

Foto: Marthe Jørgensen 

AKTIVITETER FREDAG 

Leie kajakk og tørrdrakt

Steigen er et padleeldorado. Turkis vann, hvite strender og et mylder av øyer. Det kreves at du har våttkort og er trygg i vannet. Ingen padler alene, men dere som leier kajakk slår dere sammen og tar turen i eget tempo. Du kler deg i ullundertøy og ullsokker. Ta med lue og tørt skift i vanntett pose. Har du egen tørrdrakt, ta den gjerne med. Hvis ikke, leier du tørrdrakt av oss.

Kl. 9-12 eller kl.13-16
Max 7 stk

Øyvandring

Bare lyst til å kule ned? Slå deg sammen med noen andre og bare gå en tur på Naustholmen og Grøtøy. Plukk noen blomster, ligg i mosen eller vandre i fjæra. Kanskje finner du noen fine skjell? Du vil garantert finne roen.

Midnattssoltur på Grøtøya

Det er ikke nødvendigvis de lengste turene som er de beste. Grøtøya er brofast med Naustholmen. Til toppen av Grøtøya er det bare 30 minutter å gå, men
utsikten er nydelig. Her kan du slenge deg ned i lyngen. Vi lager litt kveldssnacks over primus sammen og tar en rolig kveld og kos med utsikt mot Lofotveggen og Vestfjorden

Kl. 22-01
Maks 15 stk 

Survival natt i telt

Lyst til å våkne i fjellet i morgen med verdens råeste utsikt og vite at du har lært å kle deg rett, holde deg tørr og å sikre teltet, slik at neste gang kan du gjøre dette alene om du ei vakker natt bare MÅ ligge ute? Helsport og Brynje arrangerer denne turen og lærer deg alt du trenger å vite om teltoppsetting og å kle deg.

Kl. 21 – 11 (neste dag)
Maks 15 stk 

Midnattssolpadling med Randi Skaug

Ingen ting er så magisk som havet om natta. Havet stilner, fuglene tier og lyset er til å dåne av. Turen vil gå til en spektukulær strand, der vi fyrer bål og nyter midnattssola, før vi padler tilbake. Dette er turen du får ro i sjelen av. Det er også turen du aldri vil glemme.

Kl. 22 - 01
Maks 15 i doble og enkle kajakker

Destinasjon ukjent

Vil du oppleve én av Steigens perler, men ikke vite hvor du skal før du kommer dit? Alt vi kan si er at turen byr på sjøsprøyt, frihetsfølelse, spennende mat og et unikt sted.
Kle deg godt, vann- og vindtett, men ha bikini og håndkle i sekken.

Kl. 10 – 16
Maks 24 deltakere

Nattklatring av Hamarøyskaftet i midnattssol

Lett klatring mot toppen av sagnomsuste «Skaftet» belønnes med 360 graders utsikt. Ingen ting er bedre enn å klatre denne toppen i midnattssol. Vi stiller med guide,
sele og tau. Du stiller med fjellstøvler, vindtett og lue. 

Kl. 1830 – 0830
Maks 8 deltakere

Nordskottraversen

Guidet tur på en av Norges råeste egger. Herfra ser du til Lofoten og evigheten. Klatreerfaring er ikke avgjørende, men du må tåle litt luftige passeringer. Vi stiller med nødvendig klatreutstyr og bl.a. Margretha Flatland fra 71 grader nord som guide. Du stiller med fjellstøvler, lue og vindtette klær og er innstilt på en lang, god dag. Husk kamera.

Kl. 0730 – ca kl. 16
Maks 12 deltakere

Lær å padle

Nybegynnerkurs i kajakk. Du kommer hjem med våttkort i lomma. Vi stiller med kajakk, åre, vest og tørrdrakt. Du stiller med ullundertøy og padlelyst. Instruktørene Sigurd Schultz og Inger Marie Haaland er av den typen som gir deg trygghet herfra til månen.

Kl. 10 - 15
Maks 10 deltakere

Klatretur med toppsjefen Tshering

Dra på klatretur til Nordskottind. Turen blir lagt opp etternivået til deltakerne. Vi stiller med sele, tau og karabinere fra Petzl. Du stiller med kriblende
fingre og egne klatresko. Guiden Tshering er fra Himalaya og har vært 7 ganger på Everest. Just saying.

Kl. 10 – 16
Maks 6 deltakere

Sørskottind

Se hele Lofotveggen og øymyldret i Steigenskjærgården. Det er en sykt fin tur. Den er enkel, men setter blodpumpa i sving i bratte motbakker. En tur som alle klarer.
Husk kamera!

Kl. 10 – 15
Maks 20 deltakere

AKTIVITETER LØRDAG 

Nordskottraversen

Guidet tur på en av Norges råeste egger. Herfra ser du til Lofoten og evigheten. Klatreerfaring er ikke avgjørende, men du må tåle litt luftige passeringer. Vi stiller med nødvendig klatreutstyr og bl.a. Margretha Flatland fra 71 grader nord som guide. Du stiller med fjellstøvler, lue og vindtette klær og er innstilt på en lang, god dag. Husk kamera.

Kl. 0730 – ca kl. 16
Maks 12 deltakere

Lær å padle

Nybegynnerkurs i kajakk. Du kommer hjem med våttkort i lomma. Vi stiller med kajakk, åre, vest og tørrdrakt. Du stiller med ullundertøy og padlelyst. Instruktørene Sigurd Schultz og Inger Marie Haaland er av den typen som gir deg trygghet herfra til månen.

Kl. 10 - 15
Maks 10 deltakere

Klatretur med toppsjefen Tshering

Dra på klatretur til Nordskottind. Turen blir lagt opp etternivået til deltakerne. Vi stiller med sele, tau og karabinere fra Petzl. Du stiller med kriblende
fingre og egne klatresko. Guiden Tshering er fra Himalaya og har vært 7 ganger på Everest. Just saying.

Kl. 10 – 16
Maks 6 deltakere

Sørskottind

Se hele Lofotveggen og øymyldret i Steigenskjærgården. Det er en sykt fin tur. Den er enkel, men setter blodpumpa i sving i bratte motbakker. En tur som alle klarer.
Husk kamera!

Kl. 10 – 15
Maks 20 deltakere

Leie kajakk og tørrdrakt

Steigen er et padleeldorado. Turkis vann, hvite strender og et mylder av øyer. Det kreves at du har våttkort og er trygg i vannet. Ingen padler alene, men dere som leier kajakk slår dere sammen og tar turen i eget tempo. Du kler deg i ullundertøy og ullsokker. Ta med lue og tørt skift i vanntett pose. Har du egen tørrdrakt, ta den gjerne med. Hvis ikke, leier du tørrdrakt av oss.

Kl. 9-12 eller kl.13-16
Max 7 stk

Seile i Northern Passage
Børge Ousland ble den første til å seile både Nordøst- og nordvestpassasjen. Den historiske seilbåten Northerne Passage står til vår disposisjon. Det er en trimaran, som fyker av sted ved det minste vindpust. Med Mats Andreassen Grimsæth som skipper om bord er du i de beste hender.

Kl. 9-12 eller kl. 13 – 16
Max 5 per tur

Fembøringtur

Vind i håret og sjøsprøyt i trynet. Ingen ting er så friskt som en seiltur i blått og turkis hav. Arild fra Kjerringøy – en ramsalt skipper - tar oss med på en eventyrtur blant Steigens 3000 øyer, holmer og skjær. Donasjon til drift og vedlikehold av båten mottas med stor takk! 

Kl. 9–12 eller kl. 13-16
Maks 6 deltakere

Ekspedisjonstrening

Sug til deg de beste tipsene for ekspedisjonstrening med personlig trener og trivselshane Ola Hansen. Treningen foregår på brygga på Manshausen og du får mulighet til å se øya til Børge Ousland. Oppmøte ute på plenen mellom Brygga og Hovedhuset i treningstøy.

Kl. 13 – 16
Maks 20

Badstuteltet

Ikke noe er så deilig som et sjøbad etter varm badstu. Vi fyrer badstuteltet fra kl. 12. Håndkle har du med selv. Badedrakt? Ja, det er opp til deg.

SØNDAGSAKTIVITETER

Teknikkurs i kajakk

Gjør kajakkturene til en bedre opplevelse. Lær teknikk og tren i trygge omgivelser. Vi stiller med kajakk, åre, vest og tørrdrakt. Du stiller med ullundertøy og padlelyst. Instruktøren Sigurd Schultz er av typen som gir deg trygghet herfra til månen. 

Kl. 0900 - 1430
Maks 8 deltakere

Huletur
Dette er Dovregubbens hall og jordas indre – mystisk, kult og vakkert. Dette er en lett tur, men med stort innhold. Kanskje bader du på ei hvit strand på veien tilbake?

Kl. 11 – 14
Maks 15

Klatretur med toppsjefen Tshering

Dra på klatretur til Nordskottind. Turen blir lagt opp etternivået til deltakerne. Vi stiller med sele, tau og karabinere fra Petzl. Du stiller med kriblende
fingre og egne klatresko. Guiden Tshering er fra Himalaya og har vært 7 ganger på Everest. Just saying.

Kl. 10 – 16
Maks 6 deltakere

Fembøringtur

Vind i håret og sjøsprøyt i trynet. Ingen ting er så friskt som en seiltur i blått og turkis hav. Arild fra Kjerringøy – en ramsalt skipper - tar oss med på en eventyrtur blant Steigens 3000 øyer, holmer og skjær. Donasjon til drift og vedlikehold av båten mottas med stor takk! 

Kl. 9–12 eller kl. 13-16
Maks 6 deltakere

Leie kajakk og tørrdrakt

Steigen er et padleeldorado. Turkis vann, hvite strender og et mylder av øyer. Det kreves at du har våttkort og er trygg i vannet. Ingen padler alene, men dere som leier kajakk slår dere sammen og tar turen i eget tempo. Du kler deg i ullundertøy og ullsokker. Ta med lue og tørt skift i vanntett pose. Har du egen tørrdrakt, ta den gjerne med. Hvis ikke, leier du tørrdrakt av oss.

Kl. 9-12 eller kl.13-16
Max 7 stk

Seile i Northern Passage
Børge Ousland ble den første til å seile både Nordøst- og nordvestpassasjen. Den historiske seilbåten Northerne Passage står til vår disposisjon. Det er en trimaran, som fyker av sted ved det minste vindpust. Med Mats Andreassen Grimsæth som skipper om bord er du i de beste hender.

Kl. 9-12 eller kl. 13 – 16
Max 5 per tur